domowy proszek do prania

W naszym domu staramy się dbać o środowisko. Oprócz segregowania odpadów, używamy jak najmniej plastiku, wszystko myjemy mieszanką z octem i mopem parowym itd. Aby zrobić domowy proszek do prania pomyślałam dopiero, jak z uczuleniami Obiego nie mogliśmy już dać rady. Zależało mi, aby składników było jak najmniej, a proszek czy płyn do prania nie był też skomplikowany w tworzeniu. I po długich poszukiwaniach, taką właśnie wersje znalazłam na stronie dziecisawazne.pl

Poniżej podam Wam dwa przepisy, my korzystamy z pierwszego, jest wystarczający na piach, błotko i inne psie, codzienne zabrudzenia. Pierzemy w nim generalnie wszystko – od zabawek, przez szelki i smycz aż po każdy kocyk, na którym pies siedzi. No i oczywiście przede wszystkim legowiska.

My oczywiście też go używamy. Kolory piorę też w tej pierwszej wersji, a białe w drugiej – soda kalcynowana ma m.in. właściwości wybielające.

składniki na proszek do prania

Przepis na domowy proszek do prania:

W proporcjach 1:1.

  • płatki mydlane
  • boraks
  • soda oczyszczona

Ja zawsze mieszam składniki po 1 szklance i świetnie mi się sprawdza do tego pojemnik 1L. Zajmie mi to jakieś ¾ pojemnika i jeszcze dam radę wszystko w tym wymieszać. Płatki mydlane możemy kupić, lub zrobić sami ścierając kostkę na tarce. Ważne, aby mydło było delikatne – my używamy naturalnego mydła Maitre Savon, ale równie dobrze, może to być mydło szare.

Do prania w zupełności wystarczy 1-2 łyżki. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś mocniejszego, mamy taką opcję:

składniki na proszek

Przepis na mocniejszy domowy proszek do prania:

  • 2 szklanki płatków mydlanych
  • 1 szklanka boraksu
  • 1 szklanka sody kalcynowanej

Do każdego z proszków do prania można dodać kilka-kilkanaście kropel olejku eterycznego, żeby pranie miało ładniejszy zapach.

Domowy płyn do prania:

Z podanych składników mocniejszego proszku, możemy też zrobić płyn do prania, dodając łącznie 4l wody:

Płatki mydlane należy ugotować w litrze wody do rozpuszczenia. W 2 litrach gorącej wody z kranu rozpuszczamy sodę i boraks. Wszystko łączymy i dolewamy jeszcze litr gorącej wody. 

Po dokładnym zmieszaniu, płyn przelewamy do szczelnego pojemnika, np. słoika.

Czy u nas reakcje skórne psa się poprawiły? Miałam takie wrażenie, ale dopiero po zrobieniu badań na alergie siewne, mamy pewność, że Obi- Wan jest uczulony m.in. na roztocza kurzu domowego.
Czy na jakiś składnik w proszku? Nie wiemy tego na 100% do dziś, ale wszystkim nam wyjdzie na dobre, jeśli będziemy używać właśnie takiego domowego, z krótkim składem.

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram
Facebook
WhatsApp
FbMessenger
227