szczeniak gryzie

Zanim przejdziemy do tego aby dowiedzieć się co zrobić aby szczeniak nie gryzł po rękach zastanówmy się, dlaczego to robi, dlaczego nasz szczeniak gryzie? My, ludzie, odbieramy gryzienie jako coś negatywnego, złego. Widzimy takie zachowanie jako niegrzeczne, jako krzywdę, a sęk w tym, aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje.

Jeśli chcemy się pobawić, pomiziać z psiakiem to używamy rąk, prawda? A czego ma użyć psie dziecko, jeśli chce odwzajemnić taką naszą “zabawę”? Otóż to. Szczeniak będzie się bawić tak, jak ze swoim rodzeństwem. Używając ząbków. Tych bielutkich, maleńkich, ostrych igiełek. 

zębiska obi-wana

Dlaczego szczeniak gryzie?

Szczeniaki gryzą różnie jeśli chodzi o intensywność, i różnie jeśli chodzi o przedmiot gryzienia. Jest kilka rzeczy, które mają na to wpływ.

Pierwszym powodem o którym prawie zawsze dowiadujemy się, jak już jest po fakcie, to zbyt wczesne zabranie szczeniaka. Psy uczą się inhibicji gryzienia od swojego rodzeństwa. Psi dzieciak ugryzie za mocno brata czy siostrę, te piszczeniem da mu wyraźnie znać,” ej, ej, stary, tu to przesadziłeś”. A potem wrócą do codzienności jak gdyby nigdy nic. Jeśli psi dzieciak ominie ten etap nauki, nic dziwnego, że nie wie kiedy gryzienie jest jeszcze zabawą, a kiedy sprawia ból.

Drugim są rosnące ząbki. Wtedy szczeniak szuka jakiegoś przedmiotu, a my widzimy jakby się “uparł” na niego. A to chodzi tylko i wyłącznie o to, aby sobie ulżyć w tym ząbkowaniu. Pomożemy dzieciakowi udostępniając gryzaki różnej wielkości i twardości. Zarówno te jadalne jak i nie. Do tego sprzedam Wam fajny myk, który u nas się fajnie sprawdzał. Uwaga jedynie aby nie przesadzić i nie przeziębić dzieciaka. Ręcznik lub szmatkę zwinąć lub zapętlić, namoczyć w wodzie i do zamrażarki. Jak się fajnie zamrozi, dać szczeniakowi.

Trzecim, zresztą bardzo popularnym i najczęstszym problemem jest to, jak my się z nim bawimy. Podchodzimy, czochramy psiaka i liczymy, że jak się zachowa? Skoro my się nim bawimy naszym ciałem – rękami, to dlaczego on by nie miał użyć swojego ciała – czyli pyszczka?

Co zrobić żeby szczeniak nie gryzł?

Jeśli chcemy, żeby pies się z nami bawił, a jak już wiemy, bawi się używając ząbków, musimy dać mu coś, co będzie mógł chwycić pyszczkiem. Niech będzie to jakakolwiek zabawka, która da nam trochę miejsca, żeby ją chwycić i żeby szczeniak też mógł to zrobić. Może to być szarpak, pluszak, ring itd. Stosujmy tu zawsze jedną i tę samą zasadę – podczas zabawy z psem, zawsze między nami jest jakiś przedmiot.

A jeśli pies się już nauczył takiej zabawy z nami?

Kiedy szczeniak sam zaczyna w ten sposób zabawę bo się tak nauczył, albo jeszcze mu nie pokazaliśmy jak robić to inaczej, musimy być przede wszystkim konsekwentni. Za każdym razem, jak psiak zaczyna gryźć – my przerywamy interakcje. Proste? Tak brzmi, ale jeśli już tego próbowaliście to na pewno wiecie, że nie do końca takie jest. Szczeniak będzie na początku uparty, a jak! W końcu zawsze działało – gryzł i otrzymywał kontakt z człowiekiem. A my musimy za każdym razem przerywać coś takiego – wstając, odchodząc, blokując dostęp do siebie. Bardzo ważne aby w tym czasie do psa nic nie mówić i unikać kontaktu wzrokowego – nie chcemy go w końcu nagrodzić interakcją z nami, a nasze słowa czy wzrok, też nią są. 

Dlatego kochani, cierpliwości, pamiętajcie, że to wciąż nieogarnięte dzieciaki i chwilę potrwa zanim im pokażemy jak to wszystko działa. 

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram
Facebook
WhatsApp
FbMessenger