Czy każdy pies nadaje się na zajęcia grupowe dla psów i czy jest to właściwie niezbędne? Skąd możemy wiedzieć czy wybrane przez nas zajęcia grupowe będą odpowiednie dla naszego psa?

Trening grupowy – czyli spotykamy się z innymi zespołami człowiek-pies i ćwiczymy. Co, jak, gdzie i jak to w ogóle wygląda? To niestety nie jest nigdy jedna odpowiedź, ale podpowiem Wam, na co zwrócić uwagę.

zajęcia grupowe dla psów

CZY KAŻDY PIES NADAJE SIĘ NA ZAJĘCIA GRUPOWE?

To zależy.
Ale pomogłam, prawda? Trochę żart, ale jednak trochę prawda, bo podstawą jest dobranie odpowiedniego rodzaju zajęć dla danego psa.
Czasem znacie swojego psa na tyle, że wiecie, że da radę. Jeśli jednak macie wątpliwości to podstawą jest dobry wywiad osoby prowadzącej. Czy jest to do zrobienia poprzez kontakt telefoniczny? Do pewnego stopnia tak, ale zawsze lepiej się poznać, warto się wybrać najpierw na spotkanie indywidualne z trenerem.


Zanim dołączycie na co-ten-piesowe zajęcia grupowe psów, obowiązuje przynajmniej jedno spotkanie zapoznawcze. Ja poznaję Was, Waszego psa, Wy poznajecie mój system pracy. Uczę Was wszystkiego co na takich zajęciach jest niezbędne, jak chociażby praca ze smyczą czy formy nagradzania psa. Jeśli zapisujecie się na zorganizowany kurs, pierwsze zajęcia w szkole Co ten pies, macie zawsze indywidualne.
A to, czy Wasz pies może zacząć pracować jak wokół jest kilka innych psów, czy potrzebuje na początek zajęć w grupie 1:1 z innym psem – ustalamy właśnie na takim spotkaniu.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE ZAJĘĆ GRUPOWYCH DLA PSA?

Każdy trener prowadzi zajęcia według własnych zasad, ale warto zwrócić uwagę na kilka spraw, aby jak najlepiej dobrać rodzaj zajęć dla swojego psa:

Ilość psów w grupie – dla niektórych 10 psów nie będzie wyzwaniem, a dla innego praca z jednym, obcym psem będzie niezwykle wymagająca. Do tego im więcej psów, tym większe wyzwanie dla prowadzącego. Zajęcia grupowe psów powinny mieć taką liczbę uczestników, aby trener czy trenerka była w stanie pomóc i nadzorować każdego uczestnika.

Dojazd – musicie wiedzieć, na ile Wasz pies radzi sobie w aucie. Jeśli sama jazda stresuje go na tyle, że będziecie potrzebowali jeszcze godzinkę sami się przespacerować przed przystąpieniem do zajęć, weźcie to pod uwagę przy rozplanowaniu czasu.

Miejsce spotkania – niektóre szkoły posiadają plac, niektóre organizują zajęcia w terenie – w obu przypadkach najczęściej (i prawidłowo) psy przebywają na smyczy. Możecie się też spotkać z zajęciami, które choćby częściowo, odbywają się np. w centrum miasta – miejcie pewność, że Wasz pies da radę.

Zarys zajęć grupowych- czyli mniej więcej jaki jest plan. Czego będziecie się uczyć ale też to, czy pies musi coś umieć aby brać czynny udział w takich zajęciach.

Doświadczenie prowadzącego i organizacja zajęć – o doświadczeniu prowadzącego bez problemu przeczytacie w Internecie, jak również możecie o to zapytać. Jednak aby sprawdzić ogólną organizacje zajęć, to inaczej niż przetestować na własnej skórze niestety się nie da. Możecie zawsze zapisać się na pojedyncze, indywidualne zajęcia przed dołączeniem do kursu i zobaczyć, jak wygląda praca z danym trenerem/trenerką jeśli macie wątpliwości. To już Wam może trochę określić jak zajęcia będą prowadzone.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA ZAJĘCIA GRUPOWE PSÓW?

Niby nic takiego, ale o pewnych szczegółach się zapomina.

  1. Wyciszenie przed zajęciami
    Warto być na zajęciach wcześniej, żeby wyspacerować stresik po podróży i załatwić wszystkie psie potrzeby fizjologiczne
  2. Smaczki
    Wiadomo, rzecz potrzebna, często niezbędna. Myślisz, że ilość, którą przygotowaliście wystarczy? Super, przygotuj jeszcze raz tyle.
  3. Zabawki
    Dla niektórych to większa motywacja niż smaczki, dla innych sposób na rozładowanie napięcia. Najlepiej sprawdzi się długi, miękki szarpak lub owcze futerko.
  4. Smycz
    Dobierzcie odpowiednią długość – wygodna do pracy przy psie jest ok. 2m, ale czasem przydaje się 5-10m jeśli pracujemy na odległości, a nie mamy całkowitego panowania nad psem.
  5. Szelki
    Bo to zawsze bezpieczniej dla psiej szyi, jeśli mamy do czynienia z zawodowym wyrywaczem rąk – a w pracy przy innych psach, to prawdopodobieństwo pociągnięcia się zwiększa.
  6. Woda i miska
    O tym musicie pamiętać szczególnie latem!
  7. Woreczki na psie kupy
    Tego punktu nie muszę chyba tłumaczyć, ale też potraficie o tym zapomnieć, więc dołączam do listy.

Jeśli traficie na zajęcia do mnie, proszę też o przyniesienie takich rzeczy jak:

  • Gryzak – czasem w trakcie lub na koniec zajęć pies musi odsapnąć – gryzaki u niektórych psiaków świetnie się sprawdzają i pomagają rozładować emocje, w oczywiście odpowiedniej dla danego psa odległości
  • Kocyk – ma on u mnie dwie funkcje. Czasami proszę Was, abyście usiedli ze swoimi psami – według mnie psy wtedy dużo bardziej odpoczywają. Lub używamy go w nauce wysyłania na miejsce – nawet nie wiecie, jak potrafi to niektórym pomóc!
spacer socjalizacyjny dla psów

PLUSY I MINUSY ZAJĘĆ GRUPOWYCH

Przyjmijmy, że udało się Wam trafić na naprawdę fajnie zorganizowane zajęcia.
Jedyny minus jaki ja znajduje, to taki, że prowadzący nie będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania. Czyli np. pojawił się jakiś problem w domu i nie dotyczy to tematu zajęć – takie sprawy możecie przegadać na spotkaniach indywidualnych, ale na grupowych nie będzie na to najzwyczajniej czasu.
Plusy?
Pies uczy się pracować w środowisku, gdzie są inne psy i jest to środowisko przez nas kontrolowane. W parku jasne, możemy próbować, ale nie zawsze to wyjdzie. Nie mamy do końca wpływu nad odległością dzielącą nas od innego psów, a także nad tym, co będą robić ludzie z mijającymi nas psami.

Czy warto? Jak dla mnie, pewnie! Chociażby dla urozmaicenia Waszych treningów.

To jakie wnioski? Czy zajęcia grupowe dla psów to coś dla Was, czy wciąż nie jesteście pewni? Zajrzyjcie na aktualną ofertę zajęć grupowych w szkole “Co ten pies?!” na Facebooku -> Wydarzenia CTP – może znajdziecie coś dla siebie? A jeśli potrzebujecie rady – zadzwońcie, podpowiem! -> kontakt

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram
Facebook
WhatsApp
FbMessenger
227